людям з порушенням зору

Старіння сітківки

Щоденні черги до кабінетів лікарів-офтальмологів свідчать про те, що все менше людей можуть похвалитися хорошим зором. Більш як 30 відсотків людей після 65 років, страждають захворюваннями очей.

До 80-ти річного віку кількість хворих сягає 50 відсотків. До того ж тільки частина патологій піддаються лікуванню, решта поступово призводять до повної втрати зору.

Організм старіє, здорові клітини змінюються і руйнуються, з»являються хвороби, про які раніше і не доводилося чути. Часто причиною погіршення чи повної втрати зору у пацієнтів поважного віку є старіння сітківки або вікова макулярна дегенерація.

Сітківка відповідає за чіткість зору, дозволяє розпізнавати предмети на різних відстанях, читати книги, дивитись телевізор, виконувати іншу щоденну роботу. Розвиток старіння сітківки поступово призводить до того, що чіткість зображень зникає, крім того втрачається здатність розпізнавати кольори, особливо в темну пору доби.

Симптоми, на які варто звернути увагу:

 • зниження гостроти зору;
 • «пляма» перед очима, нечіткість зору;
 • труднощі при читанні, викривлення букв;
 • спочатку не видно декількох літер, але з часом видима ділянка зменшується;
 • нечіткі контури навколишніх об`єктів;
 • викривлення предметів.

Згідно з міжнародною класифікацією розрізняють суху та вологу форми старіння сітківки.

Суха - характеризується повільним прогресуючим перебігом, що дозволяє поступово адаптуватися до погіршення зору. Як правило, до повної втрати зору не призводить.

Волога - характеризується швидким прогресуючим перебігом. В основі розвитку лежить утворення патологічних судин під сітківкою, які мають здатність проростати крізь її шари та руйнувати пігментний епітелій. У кінцевій стадії йде утворення та формування рубцевої тканини та значне, стійке і незворотне погіршення центрального зору.

Що робити?

Діагностика

Вчасна діагностика та правильний діагноз – це перший крок до збереження зору. Ми пропонуємо комплекс високоспеціалізованих обстежень, що включає в себе вимірювання параметрів ока, огляд очного дна, вимірювання очного тиску, оптично-когерентну томографію сітківки (ОКТ), фотографування очного дна за допомогою фундус-камери, флуорисцентну ангіографію – визначення об’єму новоутворених судин.

Контрольні обстеження

 • 1 раз на 3 міс. – визначення гостроти зору, огляд очного дна;
 • 1 раз на 6 міс. – спеціалізовані обстеження з обов’язковою томографією сітківки;

Особливо важливим є збереження даних, їх обробка і порівняння у різні проміжки часу. У нас всі результати зберігаються в електронній базі закладу. Це дає змогу лікарю оцінити в динаміці ефективність призначеного лікування, визначити коефіцієнт прогресування, а також запобігти негативним змінам.

Лікування «сухої» форми старіння сітківки

Рекомендоване використання вітамінізованих препаратів. Високі дози вітамінів С, Е, цинку, лютеїну і зеаксантину, згідно з даними численних досліджень, знижують ризик розвитку і прогресування не тільки старіння сітківки, а й катаракти.
Призначати їх може тільки лікар-офтальмолог після обстеження!

Лікування «вологої» форми старіння сітківки

Застосування групи лікарських препаратів нового покоління, що дозволяють суттєво зменшити кількість новоутворених судин. Їх ефективність надзвичайно висока. Препарат вводять в порожнину ока по схемі з інтервалом 1 раз в 1-1,5 міс.

ПАМ`ЯТАЙТЕ!

Вчасне виявлення старіння сітківки ока та чітке дотримання усіх рекомендацій лікаря дозволяє запобігти сліпоті у більш як 80 відсотків випадків!

Фактори ризику:

 • спадковість;
 • куріння;
 • цукровий діабет;
 • високий рівень холестерину;
 • ендокринні та серцево-судинні захворювання;
 • вплив прямого сонячного світла на центральну ділянку сітківки.

ФАКТИ, ЯКІ ПОВИННІ ЗНАТИ ВСІ:

 • Вікове старіння центральної ділянки сітківки найчастіше виникає у віці після 50 років. Усі методи лікування спрямовані на призупинення паталогічного процесу та втрати зору (сліпоти).
 • Вікове старіння сітківки – займає ІІІ місце серед причин сліпоти у світі.
 • Спадковість значно збільшує ймовірність виникнення хвороби.
 • Ранній клімакс, зменшення рівня естрогенів у жінок збільшує ризик пришвидшеного старіння сітківки.
 • Куріння – ще один фактор ризику. Світовими дослідженнями доведено, у людей, які палять, старіння сітківки відбувається значно раніше, ніж у тих, які ведуть здоровий спосіб життя.
 • Харчування. Доведено, що продукти, які містять найбільше лютеїну та зеаксантину благотворно впливають на зір і забезпечують сітківку ока необхідними мікроелементами. Крім того, жовті пігменти лютеїну і зеаксантину поглинають синій колір, який шкодить очам. Організм людини не може виробляти необхідної для зору кількості лютеїну, тому його потрібно вводити з харчуванням.

Продукти, найбільш корисні для очей:

Риба (300 г щодня) – для гостроти зору. У рибі містяться ті самі корисні жирні кислоти і поліненасичені жири, особливо омега-3, які потрібні для здоров’я очей.

Чорниці (1-2 ложки на день свіжих або морожених ягід). Чорниці містять вітаміни А і С, антоціани, що допомагають підтримувати в здоровому стані капіляри, через які до очних м’язів і нервів постачаються поживні речовини.

Фісташки (30 г щодня ) – корисні для сітківки ока. Крім міді, магнію, фосфору, калію, клітковини і корисних жирів, фісташки містять лютеїн і зеаксантин. Жменя фісташок містить більше корисних антиоксидантів, ніж будь-які інші горіхи.

Серед інших продуктів, які є лідерами за вмістом поживних для очей речовин є шпинат, боби, кукурудза, капуста різних сортів, диня, листковий салат, горошок, яйця (жовток), апельсини, мандарини, авокадо, морква, хурма. 

Сподіваюся, із цього переліку кожен може знайти для себе корисні і смачні продукти. То ж обирайте і будьте здорові!

 

Лікар-офтальмолог Ірина Ясарівна Кулієва

Дистанційна робота. Подбайте про зір.

Під час карантину все більше людей працюють дистанційно, залишаючись вдома. Засобами зв’язку із навколишнім світом в такому разі, окрім телевізора,...

Цукровий діабет. Спростовуємо міфи

Лише доказова медицина

Контактні лінзи – це хороший вибір для дітей?

Чи контактні лінзи безпечні для дітей?